Milí priatelia,
v sobotu 12.4.2025 o 3pm SVU osloví nám všetkým známy Dr Karel Říha s prednáškou o tom, ako náš život a budúcnosť ovplyvní umelá inteligencia. Je na to vysoko povolaný nielen tým, že počítačovú vedu prednášal celý život na univerzite. Má to šťastie, že jeho povolanie je jeho koníčkom a umelá inteligencia je momentálne jeho najväčšia vášeň. Pamätáte sa na naše vlaňajšie literárno-kultúrne poobedie? Dr Říha tam prednášal po anglicky, česky aj slovensky veľmi dômyselné básne na nami zadanú nezmyselnú tému. Už neviem presne, či to bolo „Ako vplývajú labute na rast vlasov Čechov a Slovákov v Londýne“ – alebo naopak, vplyv rastu našich vlasov na labute.
Niežeby sa na staré kolená odklonil od svojho prísne vedeckého ponímania sveta a dal sa na poéziu. Jednoducho aplikácii na umelú inteligenciu dal patričný príkaz a tá ho snáď do dvoch minút ako zázrakom splnila do písmena.
Dr Říha pochádza z Prahy, kde študoval na najprestížnejšej českej vysokej škole – fakulte nukleárnej fyziky ČVUT. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy ho zastihla na prázdninách v Británii a tu vyhral súbeh na štúdium fyziky na Balliol College v Oxforde. Po jeho skončení ho zaujali počítače, urobil si v nich doktorát a potom až do dôchodku počítače na kingstonskej univerzite nakoniec ako Assistant Professor učil.
Ak chcete teda vedieť, čo náš čaká a neminie v budúcnosti, ktorej umelá inteligencia nepochybne bude dominovať, príďte a doveďte aj svojich priateľov a známych.
Miesto: Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX.
Čas: Sobota 12. apríla 2025 o tretej poobede.
Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.
V sobotu 31.5. 2025 o 3pm príďte na naše každoročné literárno-umelecké poobedie a tí, ktorí ste vytvorili niečo nového, alebo máte niečo staré, čo chcete predstaviť, prineste to – či literárny výtvor, či obraz, či niečo z hudby.
Milí priatelia,
SVU vás pozýva na sobotu 22. marca o tretej poobede na prednášku psychologičky a sociologičky Kristýny Skriczky (BA Psychology, MA Sociology, BPS accreditation). Bude hovoriť tom, ako je odolnosť dieťaťa schopná si poradiť s medzigeneračným prenosom traumy a ako pritom pomôže arteterápia. Kristýna, ktorá dnes pracuje v UCL Social Research Institute, skúma túto otázku na príklade rwandských detí, ktorých rodičia prežili genocídu.
Kristýna pochádza z Čiech, všetky odborné kvalifikácie však získala v Británii. Je členka Critical Childhood Studies Centre, ktoré skúma dopad rôznych politických a spoločenských stresov na deti okolo sveta. Zároveň pracuje aj na projekte o dopade domáceho násilia. Za Covidu skúmala obmedzenia, ktoré pandémia spôsobila pri opatere predčasne narodených detí. Tiež vydala rozkošnú detskú knižku s ilustráciami svojej matky, ktorá bola maliarka. Rada vám určite odpovie na otázky z týchto všetkých okruhov.
Prednáška bude po česky s tým, že pri odborných vysvetleniach si Kristýna vypomôže s angličtinou, v ktorej pracuje a keby v obecenstve boli ľudia, ktorí česky nerozumejú, môže úplne prejsť do angličtiny.
Príďte a doneste tiež priateľov a známych.
Miesto: Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX.
Čas: Sobota 22.3.2025. januára o tretej poobede.
Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.
Za SVU sa na vás teší,
Zuzana
V sobotu 12. apríla sa zas môžeme tešiť na prednášku Dr Karla Říhu, emeritného docenta kingstonskej univerzity v počítačoch, o tom, ako nám umelá inteligencia zmení život.
Milí priatelia,
v sobotu 15.2.2025 o 3pm SVU uvíta Milana Kocourka, známeho česko-britského publicistu a nášho bývalého mnohoročného predsedu a dnes v Čechách sídliaceho prezidenta, ktorý príde až z českého Kolína, aby nám predložil svoj pohľad na Víťazný február a jeho hlavných aktérov, či že Gottwalda, Beneša – a nešťastného Jana Masaryka.
Milan, liberecký rodák, po krátkej kariére univerzitného odborného asistenta, pracoval dvadsaťštyri rokov v českej redakcii BBC. Pôsobil tiež ako britský spravodajca Pražských listov, Metropolitanu, Denného Telegrafu a Lidových novín. V roku 2000 bol menovaný stálym spolupracovníkom Českého rozhlasu vo Veľkej Británii. Dnes žije v Kolíne a je známy po celých Čechách nielen kvôli vstupom v televízii a tlači, ale hlavne ako autor kníh o Británii Britské obrázky a Nové britské obrázky.
Vzdelaním (VŠE, Dundee University, Birmingham Univerzity) je síce ekonóm a politológ, ale história ho vždy zaujímala. Téme dejín Čechov a Slovákov v Británii venoval knihy Dejiny Sokola Londýn a Začátky české obce v Anglii, monografiu o histórii londýnskeho Velehradu a životopisný román o českom husitovi upálenom 23.7.1433 v Škótsku Upálení Pavla z Kravař v St Andrews LP 1433. Jeho ďalšia historická novela Zrádce o Janovi Čapkovi ze Sán vyšla na pokračovanie v Metropolitane. Jeho anglická poviedka Paul Craw získala prvú cenu v literárnej súťaži British Czech and Slovak Association v Londýne v roku 2011. Ako predseda SVU bol editorom zborníku prednášok Z Londýna opět něco co nevíte, bol spoluautorom a hybnou silou vydania biografického zborníka Česko-slovenská Británie a podarilo sa mu dokonca pritiahnuť ako prednášajúceho brata princeznej Diany, Charlesa Spencera.
Milan je vždy pútavý a zábavný prednášateľ – máte sa na čo tešiť.
Miesto: Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX.
Čas: Sobota 15. februára 2025 o tretej poobede.
Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.
Vaši priatelia a známi sú tiež vítaní.
A ak máte čas aj večer Bohemia House má v ten deň od pol ôsmej gitarový koncert speváčky Evy Sukovej. Ak máte oň záujem obráťte sa priamo na Bohemia House.
V sobotu 22.3.2025 o 3pm príďte na prednášku o transgeneračnom prenose stresu a odolnosti na stres od psychologičky a sociologičky špecializujúcej sa na ranné roky života, Kristyny Skriczky (napriek menu je to Češka). Najdôležitejšia časť prednášky bude v angličtine.
Milí priatelia,
Rok 2025 začneme v sobotu 18. januára dlho očakávaným rozhovorom s vychýreným bohemistom a slovakistom londýnskej univerzity a špičkovým prekladateľom Davidom Shortom. Jeho preklady si v Čechách vyniesli obdivnú nálepku „shortovčina“ . Short, vášnivý amatérsky prírodovedec, si totiž prístup, ktorým klasifikuje kadejakého motýľa či chrobáčika, prenáša do práce s jazykom. Každé slovíčko, každú metaforu hodiny a hodiny rozpitváva a skúma, kým si nie je absolútne istý presnosťou, s ktorou ich vystihol v angličtine. Takto si dokázal poradiť s tak tvrdými jazykovými a literárnymi orieškami ako Hrabal, Durych, Topoľ, Vančura či Balla. Čím je to komplikovanejšie, tým sa v tom viac vyžíva. Český aj slovenský štát ho zahrnuli oceneniami: Slováci medailou univerzity Komenského, Česi zas medailou Artis Bohemiae Amicis a cenou Jiřího Theinera za šírenie českej literatúry v zahraničí a ďalšími.
Bude to, na hanbu nás všetkých, viac ako rok oneskorená oslava jeho osemdesiatich narodenín. Plánujem sa ho za vás spýtať, ako to, že po česky hovorí ako rodený Čech, po slovensky ako rodený Slovák, hoci obidva jazyky sa začal učiť až ako dospelý. Tiež sa s nami podelí o svoje spomienky na katedru češtiny a slovenčiny v School of Slavonic and East European Languages, dnes súčasti UCL v Londýne, kde tridsaťosem rokov učil a objavoval nové záhady českej a slovenskej gramatiky a kde by ho jeho milujúci študenti najradšej na rukách nosili. Je aj autorom známej učebnice češtiny pre samoukov.
Svet ho však dnes uznáva hlavne za to, čo dokázal, keď iní chodia na ryby alebo sa od rána do večera objedajú na prepychových okružných plavbách. Po odchode do dôchodku preložil vyše štyridsať diel českej a slovenskej literatúry, ku ktorým stále pribúdajú ďalšie. Väčšinou si vyberá špičky, od Arbesa, Preissovú, Nezvala, Čapka po Hodrovú a Andronikovú, ale tiež rád využíva svoj značný zmysel pre humor na preklady čo najobskúrnejších českých a slovenských textov, ktoré sa mu stále darí kdesi vyhrabať. Sám je autorom knižočky Sprievodca po zvykoch a spoločenskom chovaní v Českej republike, kde reže do českého spôsobu života, dobre mu známemu, keďže tam šesť rokov žil.
Príďte a doneste tiež priateľov a známych.
Miesto: Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX.
Čas: Sobota 18. januára o tretej poobede.
Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.
Za SVU sa na vás teší,
Zuzana Slobodová
Predseda britskej odbočky Svetovej Spoločnosti pre vedy a umenie (SVU)
V sobotu 15. februára sa zas môžeme tešiť na návštevu z Čiech: bývalý dlhoročný predseda britskej pobočky SVU a teraz jej prezident, známy novinár, spisovateľ a historik Milan Kocourek príde z Kolína, aby sa s nami podelil o svoj pohľad na Víťazný február a čo sa vlastne tie februárové dni v roku 1948 stalo.