Sobota 23. listopadu ve 3 odpoledne: Dr Tatiana Švermová o biologii stárnutí (v angličtině.)

Milí priatelia,

SVU vás pozýva v sobotu 23.11.2024 o 3pm na prednášku Dr Tatiany Švermovej o biológii starnutia. Prednáška bude po anglicky, keďže je to jazyk jej vedeckého pôsobenia.

Dr. Švermová pracuje už šesť rokov na Institute of Healthy Ageing,  ktorý je súčasťou UCL (University College London). Neskúma, podľa jej slov, ako dosiahnuť nesmrteľnosť, ale ako predĺžiť roky života, keď je človek zdravý a aktívny. Vo vedeckých publikáciách  vydala asi tucet článkov a prednášala aj na konferencii českých a slovenských akademikov v Británii v roku 2023. Témou jej doktorátu bolo, ako operácie a iné vážne zásahy do organizmu dopadajú dlhodobo nepriaznivo na zdravie a ako tomu  zabrániť. V bakalárskej práci sa zas zamerala na Alzheimera a pre Alzheimer Society tiež dobrovoľne pracovala s pacientami a rada zodpovie na otázky aj z týchto oblastí.

Tatiana  Švermová  je príkladom toho, čo človek môže dokázať vlastnou húževnatosťou. Dnes chodí po školách s deťmi vyrastajúcimi za nepriaznivých podmienok a na svojom príklade im ilustruje, že keď človek chce, môže dosiahnuť všade všetko. Tatiana pochádza z dedinky Čistá u Mladej Boleslavi, z rodiny, kde okrem nej nikto nikdy nemal vysokoškolské vzdelanie. V škole jej učarovala chémia a tak si vybrala odbor farmácie na strednej  zdravotnej škole.  Niekoľko rokov po maturite  pracovala v pražskej  fakultnej nemocnici  na oddelení klinickej biochémie.  Chcela sa naučiť poriadne po anglicky a preto sa  na vlastnú päsť vybrala do Británie. Tu absolvovala jeden jazykový  kurz za druhým, kým nezískala najvyšší možný certifikát v angličtine ako cudzom jazyku. Následne sa zapísala na bakalárske štúdium biomedických vied. Všetko vzdelanie si platila sama. Rodina na to nemala,  štipendium jej nikto nedal. Pracovala  teda vo všetkých možných zamestnaniach a zháňala všetky možné pôžičky.  A za týchto podmienok získala First Class Honours (červený diplom) a slávna Imperial College jej následne ponúkla na svojej lekárskej fakulte postgraduálne doktorandské štúdium v kardiologickom výskume. To by už finančne sama neutiahla, také štúdium stojí do stotisíc libier. British Heart Foundation jej ale našťastie poskytla štipendium a Tatiana do štyroch rokov doktorát úspešne získala.

A musím vám prezradiť, že v tejto železnej pracovnej morálke pokračuje: pri našich rozhovoroch som zistila, že v práci denne trávi desať až jedenásť hodín.

Príďte a získajte vedomosti, ktoré vám možno zmenia celý život. Dr Švermová vám odkazuje, že bude citovať iba fakty, ktoré sú vedecky podložené. Povery a rozprávky o elixíre živote si môžeme potom predebatovať pri večeri.

Miesto:  Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX.

Čas: Sobota 23. novembra 2024 o tretej poobede.

Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Vaši priatelia a známi sú tiež vítaní.

Za SVU sa na vás teší,

Zuzana

Veselé Vianoce a ŠNR a v sobotu 18.1.2025 o 3pm príďte na osemdesiatiny a prednášku bohemistu, slovakistu a vychýreného prekladateľa Davida Shorta.

Sobota 26. října ve 3 odpoledne: Dr Daniela Richterová o špionáži, tajné policii a státním terorizmu ČSSR a i o případu Terézie Javorskej

Milí priatelia,

V sobotu 26.10.2024 o 3pm Dr. Daniela Richterová bude pre SVU prednášať o špionáži, tajnej polícii a štátnom terorizme ČSSR za socializmu. Ako ilustráciu prediskutuje aj prípad bývalej vedúcej československej sekcie BBC Terézie Javorskej, o ktorom tento rok publikovala článok.

Dr. Richterová  je docentka na Department of War Studies, Kings College, London. Špecializuje sa na históriu spravodajských služieb, terorizmu a studenej vojny a píše aj o súčasnej teroristickej hrozbe a protiteroristických opatreniach. Publikovala v periodikách International Affairs, The International History Review , West European politicsIntelligence and  National Security. Jej výskum bol citovaný v The Times, The Guardian, BBC Radio 4, Lidové noviny, Respekt DenníkN, ako aj v programe Channel  4 The Spy who died twice, programe Českej a Slovenskej Televízie z roku 2023 ŠTB Prísne tajné  a v podcaste The Secret Struggle for Cold War Dominance.

Práve jej vychádza kniha Watching the Jackals, Prague‘s covert liaisons with cold war terrorists and revolutionaries.

Toto si nemôžte nechať ujsť.

Miesto:  Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

Čas: Sobota 26. októbra 2024 o tretej poobede.

Metro: West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

 

Vaši priatelia a známi sú tiež vítaní.

 

V novembri v sobotu 23.11.2024 o 3pm plánujeme prednášku Tatiany Švermovej o biológii starnutia.

 

 

Sobota 28. září: Přednáška Jeho Excelence Dr. Roberta Ondrejcsáka, slovenského velvyslance ve Spojeném království

Milí priatelia,

Dúfam, že ste si cez leto dobre oddýchli a pripravujete sa s nami na novú sezónu SVU. Začíname TÚTO sobotu 28. septembra  jedinečnou akciou – prednáškou Jeho Excelencie Dr. Roberta Ondrejcsáka, slovenského veľvyslanca v Spojenom kráľovstve, ktorý nám dá výnimočnú možnosť nazrieť do diplomatického sveta a práce veľvyslanca, chodu jeho ambasády a všetkých otázok s tým spojených.

Dr Ondrejcsák je osobnosť  sám o sebe. Tento rodák z Rimavskej Soboty je nielen renomovaný diplomat,  ale aj politológ, historik a filozof s doktorátom z medzinárodných vzťahov. Prednášal na univerzitách na Slovensku aj v zahraničí a vydal niekoľko publikácií. Dvakrát bol štátnym tajomníkom slovenského ministerstva,  bol tiež analytikom oddelenia NATO ministerstva obrany SR, riaditeľom Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií Ministerstva obrany SR, riaditeľom centra pre európske a severoatlantické vzťahy a tiež viedol Inštitút strategických politík.  Slovenským veľvyslancom v Londýne je od januára 2021 a bol to on, kto konečne presadil, že aj Slovensko má v Londýne svoj kultúrny inštitút.

Miesto:  Muchova sála v Bohemia House, 74 West End Lane, West Hampstead, London NW6 2LX

Čas: Sobota 28.septembra 2024 o tretej poobede.

Metro: West Hampstead na Jubilee Line. 

 

Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Vaši priatelia a známi sú tiež vítaní.

sobota 15. června a sobota 6. července

V sobotu 15. júna dúfame, že na mimoriadnom stretnutí oslávime so známym bohemistom a prekladateľom Davidom Shortom  jeho osemdesiatku, záleží to však na jeho lekároch – ešte vás o tom upovedomím. A v sobotu 6. júla budeme mať spolu s Velehradom v ich záhrade záhradnú slávnosť so súťažou o najlepší koláč/tortu v českom a slovenskom Londýne a malým koncertom.

 

Sobota 18. května ve 3 odpoledne: Literární a umělecké odpoledne. Přineste si ukázky vaší tvorby, anebo se jen přijďte podívat.

Na sobotu 18.5.2024 vás SVU pozýva na tradičné literárno-umelecké poobedie, kde každý bude mať možnosť predstaviť svoju tvorbu, či na poli literatúry, či malieb, fotografii, alebo zahrá svoju či niekoho iného skladbu, či niečo zaspieva. Niekoľko verejne známych autorov a umelcov už prisľúbilo účasť, priestor je však otvorený každému z nás – alebo sa len príďte pozrieť. Mimochodom, upečený koláč budeme tiež považovať za umelecké dielo.

Bude to zas v Muchovej sále v Bohemia House o tretej poobede, adresa 74 West End Lane, London, NW6 2LX.Parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo, najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line.

Príďte v hojnom počte a doneste aj priateľov a známych.

Na vás sa teší

Zuzana

V sobotu 15. júna dúfame, že na mimoriadnom stretnutí oslávime so známym bohemistom a prekladateľom Davidom Shortom  jeho osemdesiatku, záleží to však na jeho lekároch – ešte vás o tom upovedomím. A v sobotu 6. júla budeme mať spolu s Velehradom v ich záhrade záhradnú slávnosť so súťažou o najlepší koláč/tortu v českom a slovenskom Londýne a malým koncertom.

 

Sobota 27. dubna ve 3 odpoledne v Bohemia House: Diplomat Michal Žižlavský

Na sobotu 27. apríla SVU pre vás pripravilo stretnutie s mladým diplomatom, ktorého ste si určite všimli na akciách českého veľvyslanectva: Michal Žižlavský, tajomník veľvyslanectva, ich tam organizuje. To, že vždy vyberie niečo zaujímavé a jeho komentáre a pripomienky fakt stoja zato, ma priviedlo k tomu, aby som ho vyhľadala na Linked-In s úmyslom ho vás s ním bližšie oboznámiť.

Prekvapilo ma, že aj keď vyzerá tak mlado, na českom Ministerstve zahraničných vecí je už siedmy rok a predtým pôsobil v Japonsku a krátko pre EU v Bruseli a Štrasburgu. Ešte aj stačil si na sedem mesiacov vybrať „sabbatical“ a precestovať Japonsko, Južnú Kóreu, Hong Kong, Makau, Filipíny, Malajsko, Singapur, Thajsko, Kambodžu, Vietnam, Laos a Myanmar. Jeho Alma Mater je Masarykova univerzite v Brne, kde mu nestačila jedna fakulta, študoval na štyroch: právnickej, ekonomicko-správnej, filozofickej a sociálnych štúdií, na  viacnásobného magistra v ekonómii a medzinárodných vzťahoch a v politických vedách a tiež na bakalára vo filozofii a v práve.  K tomu ešte študoval na univerzitách v Bruseli a v Maastrichte.

Zvlášť ma zaujalo, že ako mladíček v roku 2012 sa ako dobrovoľník vybral na miesto, z ktorého nám asi všetkým behá mráz po chrbte – do Srebrenice v Bosne a Hercegovine. Pomáhal tam obetiam vojny v Bosne si zorganizovať život.

 A toto bola téma, o ktorú som ho poprosila a som nadšená, že súhlasil. Samozrejme, môžete sa spýtať aj na jeho ďalšie skúsenosti zo širokého sveta.

 Kde: Bohemia House, 74 West End Lane, London NW6 2LX. Najbližšia zastávka metra West Hampstead na Jubilee Line. Parkovanie v priľahlých uličkách v sobotu poobede zadarmo.

Kedy: V sobotu 27. apríla o 3pm. Priveďte aj priateľov a známych a keď chcete, si po prednáške môžeme v  Bohemia House spolu poolovrantovať či povečerať.

Na vás sa za SVU teší

Zuzana

Sobota 23. března ve 3 odpoledne: Dr Thomas Lorman o Gottwaldovi.

Milí priatelia,

Ako sme vám už oznámili, v sobotu 23. marca 2024 nás osloví  historik Dr Thomas Lorman  a bude hovoriť o rozporuplnej postave československých  dejín – Klementovi Gottwaldovi.  Názov jeho prednášky je:  Klement Gottwald : Fanatik či pragmatik?

Dr Lorman  prednáša už štrnásty rok na SSEES, UCL dejiny strednej Európy a ako som zistila na internete, sa teší veľkej obľube medzi študentami.

Okrem článkov  do odborných časopisov,  pravidelne prispieva do The Spectator hlavne o Maďarsku Viktora Urbana. Maďarské dejiny sú jeho pôvodná špecializácia, maďarsky hovorí aj píše a jeho doktorát bol na pokus o maďarskú revolúciu v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Dejiny Slovenska do roku 1918 tým spadajú pod jeho feruľu, nájdete od neho eseje napríklad s originálnym pohľadom na otázku, ako to vlastne bolo s maďarizáciou Slovákov. Slovensko a Československo ho ale zaujímajú aj po roku 1918.  Za knihu na vznik Hlinkovej strany a fašizáciu Slovenska  pred a za druhej svetovej vojny mu bola udelená zvláštna cena.  Zúčastnil sa verejných debát o invázii do Československa v roku 1968, o monsterprocesoch rokov 50tych, vyjadroval sa k otázke, ako demokratické bolo Rakúsko-Uhorsko a prvá československá republika, hovoril o Janovi Masarykovi  – a dokonca aj o stredoeurópskych upíroch.

Dr Lorman patrí k menšine stredoeurópskych špecialistov, ktorých k „srdcu Európy“ nepútajú žiadne pokrvné či rodinné zväzky a záujem o túto časť sveta si vybudoval sám. Strednú školu skončil práve za búrlivých dní pádu Železnej opony začiatkom rokov deväťdesiatych, keď táto oblasť dominovala  svetové správy. V tom čase sa v Nemecku zoznámil s maďarskou rodinou z Pécsu, ktorá ho k nim pozvala. Britské média opisovali postkomunistické zeme ako ríšu bezútešnej šedivosti, nedostatkov a nekonečných radov. Pécs však bol krásny a maďarské jedlo a pitie bolo skvelé. Zašiel aj na Slovensko a  po návšteve Spiša a Slovenského raja tvrdil, že nič nádhernejšieho v živote nevidel. Uvedomil si, že tamojšia realita je zložitejšia ako jej bieločierna reprezentácia,  ktorej doteraz veril a podal si prihlášku na SSEES na jej štúdium.

Prednášku o Gottwaldovi Dr Lorman napísal špeciálne pre SVU. Prednesie ju po anglicky, takže na ňu môžete pozvať aj svojich britských známych. Je to podľa mňa prvá verejná prednáška na túto tému v Londýne. Gottwaldov životopis a jeho  záhadná smrť štrnásť dní po Stalinovom pohrebe sú farbisté neúrekom, Dr Lorman prednáša veľmi zaujímavo a tak sa máme na čo tešiť.

Kedy: V sobotu 23. marca 2024 o tretej poobede
Kde: V Muchovej hale v Bohemia House , 74 West End Lane, London NW6 2LX. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee line, parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo.

Príďte v hojnom počte a doneste ja priateľov a známych.

Ďalšia prednáška: Sobota 27. apríla o 3PM v Bohemia House. Diplomat Michal Žižlavský z českého veľvyslanectva o svojom pobyte v júli 2012 ako dobrovoľník v medzinárodnom humanitnom pracovnom tábore v Srebrenici, kde pomáhal obetiam bosnianskej vojny.

Sobota 24. února ve tři odpoledne: Dr Zikmund Bartoníček a Alžběta Kovandová-Bartoníčková – parazitologie, antropologie, film, možná, ale ne nezbytně, související.

Milí priatelia,

Zmena programu SVU: 24. februára nás zas oslovia tak mladí predstavitelia českých a slovenských intelektuálov v Británii, že ich dátum narodenia je po roku 1990: Dr Zikmund Bartoníček a Alžběta Kovandová-Bartoníčková. Ďakujeme im za pružnosť, s ktorou svoje pôvodné marcové SVU vystúpenie presunuli o mesiac dopredu, keďže z rodinných dôvodov Dr Lorman, aj keď už má prednášku hotovú, môže prísť medzi nás až v marci.

Na Zikmunda Bartoníčka a Alžbětu Kovandovú-Bartoníčkovú som bola upozornená zo všetkých strán potom, ako minulý september na českom veľvyslanectve perfektne zorganizovali konferenciu mladých vedcov London Calling a hovorili tam o svojej práci, ktorá je fakt zaujímavá. Je to manželský pár z Prahy, ktorý je spolu už od gymnázia. Každý z nich je z iného oboru, takže za jedno poobedie sa v duchu prenesieme do dvoch veľmi rôznych svetov.

Zikmundova vedecká vášeň je parazitológia, ktorá mu učarovala na prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity. Potom z nej na liverpoolskej univerzite získal magistra, v Londýne na UCL doktorát a zaviedla ho až do Kamerunu a Ugandy. Počula som, že vie o nej rozprávať tak pútavo, až zadržujete dych. Venuje sa vývoju nových metód, ako parazity na určitom mieste nájsť a včas varovať obyvateľov pred rizikom nákazy. Že vo vyspelej Európe to už dávno nie je problém? To vraj podľa parazitológov tiež nie je ideálne. Existuje teória , že dnes trpíme autoimúnnymi chorobami, pretože naši hygienu nepoznajúci predkovia boli plní parazitov, proti ktorým si ich telá vytvorili obranný systém. Ten sme po nich zdedili, pri dnešnej osvete však parazity už nemáme –  a tak napádame sami seba. Zikmund vám o tom povie viac.

Alžběta má vášne dve: film a antropológiu. Spája obidve nakrúcaním dokumentárnych filmov na antropologické témy.  Jedna z nich je o tom, ako si ľudia za rôznych okolností schopní v meste ako je Londýn vytvoriť domov a čo ten domov tu znamená. O tom nám určite niečo povie, je to jej diplomová práca. Viete, že ju zaujímajú aj londýnske líšky? Jej najnovší film sa venuje afganským a ukrajinským utečencom v Európe. V Čechách bola navrhnutá na cenu za najlepší krátky dokumentárny film.

Alžběta učí na plný úväzok na filmovej fakulte na kentskej univerzite  a zároveň si tam dokončuje doktorát.  Dokumentárny film najprv študovala na FAMU, potom v Liverpoole a teraz v Kente.

Príďte v hojnom počte a doneste priateľov a známych – je to vlastne posledná príležitosť, pretože Zikmund a Alžběta sa na Veľkú noc vracajú do Čiech.

Kde:  Bohemia House, Muchova sála, 74 West End Lane, West Hampstead, Londýn NW6 2LX. Parkovanie v sobotu poobede v priľahlých uličkách zadarmo. Najbližšie metro West Hampstead na Jubilee Line.

Kedy: Sobota 24. februára o tretej poobede.

Ďalšia prednáška: Sobota 23. marca 24. Dr. Thomas Lorman z UCL, SSEES bude prednášať po anglicky na tému: Klement Gottwald: pragmatik alebo fanatik? A Martičky tiež určite spomenie.

Sobota 27. ledna ve 3 odpoledne: Adriana Svitková o osobních pocitech přistěhovalců ze střední a východní Evropy v Británii po Brexitu

Milí priatelia,

SVU vás víta do Nového roku.  Máme však smutnú správu: 9. januára zomrel náš dlhoročný  vážený a obľúbený člen,  známy skladateľ a  zároveň bývalý vedúci československého  a českého tímu BBC, Karel Janovický.  Česť jeho pamiatke. Miesto pohrebu rodina na jeho pamiatku usporiada v Prahe koncert.

Karel by ale určite mal radosť, že Nový rok začíname politickou prednáškou o niečom, čo je nám asi všetkým blízke: o osobných pocitoch prisťahovalcov z východnej a strednej Európy v Británii po Brexite. Prednášať nám bude Adriana Svitková, analytik na východnú Európu pre Protection Group International, ktorá za výskum a tézu na túto problematiku získala na London School of Economic cenu za najlepšiu prácu roka.

Je to otázka zaujímavá, nemenej zaujímavá je však aj samotná Adriana. Máme konečne príležitosť sa dozvedieť niečo o názoroch niekoho narodeného už v tomto tisícročí a  pritom žasnúť nad tým, čo  mladé ambiciózne dievča z Čiech bolo schopné za svoj krátky život dokázať: najprv sa dostať na jedno z najvýberovejších pražských gymnázií a na študijné pobyty vo vychýrenej britskej internátnej škole Downe House a potom v poprednom gymnáziu v Nemecku. Stať sa jedinou z piatich prihlásených, koho prijali na politológiu a filozofiu na London School of Economic a  filozofiu skončiť s First Class Honours. Pritom tam zastávať funkciu prezidenta českej a slovenskej spoločnosti a zorganizovať obrovskú medzinárodnú konferenciu. Minulý september osloviť konferenciu London Calling na českom veľvyslanectve v Londýne.  Okrem češtiny a angličtiny ovládať aj ruštinu a nemčinu a čiastočne aj španielčinu a maďarčinu.

Adrianin obrovský záujem a vedomosti o vzťahoch medzi národmi a o medzinárodnom politickom dianí  pramenia aj z jej rodinného zázemia: Vyrástla v Prahe, jej matka lekárka je však slovenská Maďarka, otec je Rus usadený v Čechách a jej partner je na polovicu Čech, na polovicu Brit.  Nečudo teda, že ju obzvlášť zaujíma nielen Británia, ale aj Slovensko a Rusko. Bude to teda zaujímavá debata, tak určite príďte a doneste aj svojich priateľov a známych.

Kedy: V sobotu 27. januára 2024 o tretej poobede.

Kde: Muchov sál, Bohemia House, 74 West End Lane, London, NW6 2LX. Najbližšia stanica metra West End Lane na Jubilee Line, parkovanie v priľahlých uličkách je v sobotu poobede zadarmo.

A keď vám zostalo niečo napečené z Vianoc či Silvestra, radi ochutnáme. Po prednáške si môžeme spolu v Bohemia House zaolovrantovať (olovrant je po česky odpolední svačina) či skoro povečerať a o siedmej večer Velehrad (39 Lonsdale Road, Barnes, London SW13 9JP) pre nás pripravuje besedu po anglicky o knihe Anny Hájkovej o každodennom živote v Terezíne.

Ďalšia prednáška je v sobotu 24. februára, keď nám Dr Thomas Lorman z UCL, SSEES niečo povie o Klementovi Gottwaldovi a jeho Martuškách. Prednáška bude po anglicky.