Přednáška je v sobotu 28. ledna 2017 ve 2 hodiny odpoledne v Národním domě na 74 West End Lane, West Hampstead, NW6 2LX.
Jaroslav Černý byl velikánem egyptologie dvacátého století. Jeho znalost problémů starověkého Egypta byla respektována po celém světě a jako vědec byl Černý skutečně mezinárodní. Měl přátele všude: ve Francii, Egyptě a Spojených Státech, a zvlášť ve Velké Británii, kde strávil posledních dvacet pět let svého života. Od samého počátku své vědecké činnosti se Černý snažil soustředit na problémy Deir el-Medíny, vesnice na jihu Egypta, kterou obývali dělníci, kteří pracovali na královských hrobkách v Údolí králů, na západním břehu Nilu oproti dnešnímu Luxoru. Černého život však nebyl jednoduchý: Byl často nucen pracovat na problémech, které byly dosti vzdálené jeho hlavní egyptologické vášni. Jeho příspěvek k naší znalosti starověkého Egypta udivuje i dnes.
Jaromír Málek studoval egyptologii a prehistorii na Karlovĕ univerzitě v Praze (1960-5) a získal tam doktorát v egyptologii v roce 1969. Zúčastnil se prací na několika vykopávkách a epigrafických výzkumech v Egyptě (Núbie, Abúsír, Saqqára, Memfis). Byl zaměstnán v Československém egyptologickém ústavu v Praze v roce 1967. Od ledna 1968 pracoval jako asistent editora na projektu Topographical Bibliography of Ancient Egyptian Hieroglyphic Texts, Reliefs and Paintings v Griffithovĕ ústavu (Griffith Institute) Oxfordské university, a v roce 1971 se stal editorem tohoto projektu a později také správcem (Keeper) egyptologického archívu Griffithova ústavu, největšího egyptologického archívu na světě. Napsal řadu egyptologických článků a knih, a také elektronických publikací, ze kterých nejznámější asi je databáze nálezů z hrobky krále Tutanchamona. Odešel do důchodu v roce 2011.